Αϊντχόφεν – ΠΑΟΚ: 3-2

0
12

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ παρά τα δύο γκολ στην Ολλανδία, με μια σπουδαία ανατροπή η Αϊντχόφεν τον κέρδισε με 3-2 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa league. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τους Βαρέλα και Τζόλη, αλλά η ολλανδική ομάδα πέτυχε τρία γκολ με τους: Γκάκπο, Μαντουέκε και Μάλεν.

Από το 15ο λεπτό και έπειτα, οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία έχασαν μέτρα στο γήπεδο, παρουσίασαν κάκιστη εικόνα στο κέντρο και έκαναν πολλά αμυντικά λάθη, με αποτέλεσμα οι Ολλανδοί να κάνουν… πάρτι στην περιοχή του Δικεφάλου κατά διαστήματα. Ειδικά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν κάκιστο, αφού ο ΠΑΟΚ δέχθηκε «καταιγισμό» φάσεων και δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά.

Με την ήττα αυτή, ο ΠΑΟΚ έμεινε τρίτος στον όμιλο με 5 βαθμούς, αφού η Αϊντχόφεν έφτασε στους 6 και τον προσπέρασε. Στην κορυφή βρίσκεται η Γρανάδα, που νίκησε 2-1 την Ομόνοια και ανέβηκε στους 10 βαθμούς, ενώ οι Κύπριοι έχουν έναν πόντο. Ο «Δικέφαλος» δοκιμάζεται στην Κύπρο κόντρα στην Ομόνοια για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων στις 3 Δεκεμβρίου, ενώ η Γρανάδα υποδέχεται την Αϊντχόφεν.